• Social Media and Web Solutions for your classroom

• 25.11.2021 15:47
      • „Social Media and Web Solutions for your classroom” - podniesienie umiejętności wykorzystywania technologii komputerowych w edukacji w zarządzaniu klasą.
      • Nie bójmy się zrobić kroku w przód.  Naszym pierwszym krokiem była decyzja o wzięciu udziału w projekcie Erasmus, następnym, wybór kursu „Social Media and Web Solutions for your classroom”, który miał na celu podniesienie umiejętności wykorzystywania technologii komputerowych w edukacji i komunikacji.   Decyzja o wyborze tego kursu była strzałem w dziesiątkę, tym bardziej, że odbywał się on we Florencji.

Kurs rozpoczął się 16.08.2021 r. Dojście do szkoły Europass, która ma siedzibę nieopodal słynnej katedry Santa Maria del Fiore, jest prawdziwą przyjemnością: kluczymy wąskimi uliczkami podziwiając słynne zabytki. Sama szkoła pozytywnie nas zaskakuje. Wnętrze ogromnej, dziewiętnastowiecznej kamienicy wita nas piękną sienią z kolumnami i patio. Zajęcia odbywają się w niewielkich, ale dobrze wyposażonych salach.

W pierwszym tygodniu zajęcia prowadzi Ricardo, młody, bardzo kompetentny nauczyciel, który wprowadza nas w świat narzędzi internetowych służących uczeniu i komunikacji takich jak: Padlet, Edmodo, Edpuzzle, Trello, Canva, Google Arts. W drugim tygodniu pracujemy z Tatianą nad aplikacjami i apkami typu wardwall, answergarden, study stack, Quizziz,  TED. Wszystkie zajęcia mają charakter warsztatowy, tworzymy przykładowe lekcje, projekty, gry, a nawet kartkówki. Następnie udostępniamy je sobie nawzajem. Rozwiązujemy zadania utworzone przez kolegów i koleżanki. Często towarzyszą nam emocje związane z rywalizacją lub ekscytacją nowym programem. Dyskutujemy jak można by wykorzystać poznane aplikacje na różnych przedmiotach, w różnych obszarach życia szkoły.

Udział w Erasmusie to nie tylko nauka. To także kontakty towarzyskie. Poznajemy nauczycieli z Hiszpanii, Irlandii, Węgier i Polski. Jest okazja, żeby podzielić się wiedzą, pomysłami i doświadczeniem edukatorów.  Jest to dla nas okazja, aby dowiedzieć się jak szkoły w innych państwach Europy realizowały nauczanie zdalne wspierały dobrostan nauczycieli i uczniów.

Kurs jest prowadzony w języku angielskim, więc jest to dodatkowa wartość, która pozwala nam utrwalić angielską nomenklaturę komputerową.

Nie można nie wspomnieć o aspekcie kulturowym naszego udziału w programie Erasmus+. Florencja to serce włoskiego renesansu. Zanurzamy się w nim. Historia tego wspaniałego miasta, jego architektura, zabytki, bezcenne dzieła sztuki wprawiają nas w zachwyt i zadumę nad skomplikowanymi zależnościami łączącymi państwa Europy na przestrzeni dziejów. Zmuszają do refleksji, że jesteśmy odpowiedzialni za dziedzictwo europejskie. Musimy o nie dbać. Razem, wspólnie, bo “w jedności jest siła”.

Nasza przygoda z Erasmusem we Florencji kończy się 27 sierpnia. Ale to nie koniec projektu Erasmus+. Wracamy z głowami pełnymi pomysłów. Niestety niektóre z nich jak np. projekty międzynarodowe będą musiały poczekać na lepsze czasy bez pandemii. Korzystamy z tego, czego się nauczyłyśmy. Zdobyłyśmy cenne umiejętności cyfrowe takie jak zarządzanie wirtualną klasą za pomocą narzędzi internetowych, szukanie, tworzenie i dzielenie się materiałami i informacjami z uczniami, nauczycielami i rodzicami. I już je wykorzystujemy. Na lekcjach chętnie wykorzystujemy aplikacje służące do utrwalania słownictwa, a umiejętności zarządzania lekcjami online oraz komunikacją z rodzicami przydały się już w październiku, gdy z powodu pandemii covid-19, szkoła zaczęła pracować w systemie hybrydowym. Naszą wiedzą dzielimy się z kolegami i koleżankami podczas codziennych rozmów i konsultacji zespołów przedmiotowych.

Jesteśmy bardzo zadowolone z udziału w projekcie Erasmus+.

zobacz prezentację

Renata Januszewska- wicedyrektor, nauczycielka języka angielskiego

Monika Rusnak- nauczycielka języka angielskiego